List do wyborców
W ostatnich dniach odbierali Państwo zapewne wiele przesyłek od kandydatów na posłów i senatorów. Założę się, że każda kolejna irytowała Was bardziej od poprzedniej. Dlatego proszę, nie traćcie czasu czytając mój list!

Chyba, że 15 października zamierzacie oddać głos na ugrupowanie opozycyjne. W takim przypadku będę wdzięczny za dwie minuty Państwa uwagi.

Nazywam się Marek Gzik. Jestem profesorem Politechniki Śląskiej i przewodniczącym Sejmiku Województwa Śląskiego. Zajmuję się inżynierią biomedyczną, czyli zastosowaniem nowoczesnych technologii w ratowaniu życia i zdrowia. Dlatego – mimo, że nie jestem lekarzem – przewodniczę też Radzie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Moja kariera skupia się na dwóch specjalnościach naszego regionu: na technologiach i na ochronie zdrowia. Śląsk jest mocny kulturą techniczną, ale potrzebuje mądrze poprowadzonej transformacji, byśmy rozwinęli ten potencjał. Tylko wykorzystując szansę, którą stwarza dzisiaj unijny Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, możemy zapewnić sobie oraz naszym dzieciom i wnukom dobrą przyszłość. W tej sprawie bardzo ważna jest zapowiedź utworzenia Ministerstwa Przemysłu na Śląsku, która jest jedną ze 100 inicjatyw Koalicji Obywatelskiej na pierwsze 100 dni rządów.

Podobnie jest z medycyną. Mamy na Śląsku silne ośrodki z ważnymi specjalizacjami: onkologia w Gliwicach, kardiologia w Zabrzu i w Katowicach, oparzeniówka w Siemianowicach, okulistyka w Katowicach, ortopedia w Piekarach Śląskich… Żeby jednak dobrej jakości świadczenia były dostępne, szpitale te potrzebują pieniędzy i dobrej współpracy z liderami technologii. Muszą przyciągać dobrych lekarzy! Stworzone przeze mnie przy Politechnice Śląskiej Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia jest takim łącznikiem.

Żeby te zamierzenia się powiodły, państwo musi się zajmować kluczowymi obszarami dla rozwoju społeczeństwa. Zamiast rozdawać tekturowe czeki spolegliwym burmistrzom, władza powinna tworzyć stabilne, przejrzyste ramy funkcjonowania małych i dużych firm oraz myśleć o tym, jak zatrzymać młodych ludzi w Polsce.

Atrakcyjna i dobra edukacja, a po niej możliwość spełnienia zawodowych planów oraz wysoka jakość życia, to jedyna recepta na dobrą przyszłość dla nas wszystkich. Kierując pracami Sejmiku Województwa Śląskiego widzę to bardzo wyraźnie.

Jako poseł zamierzam tego dopilnować, zgodnie z moimi 6 deklaracjami, które znajdziecie Państwo na www.profesorgzik.pl (jest tam też przepis na pyszny gzik na drugie śniadanie!).

Jeśli przeczytaliście Państwo aż do tego miejsca, dziękuję za poświęcony mi czas! Startuję do Sejmu z 2 miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej. Ufając, że – podobnie jak mnie – zależy Wam na zdrowym i dostatnim Śląsku w spokojnej Polsce, proszę o Państwa głos 15 października!

PS Zapraszam także do lektury gazety TWÓJ WYBÓR (kliknij)

Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI