Poznajmy się

Od 2022 r. przewodniczę Sejmikowi Województwa Śląskiego. Jestem pomysłodawcą i dyrektorem EHTIC – Europejskiego Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia Politechniki Śląskiej oraz współtwórcą Wydziału Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu, którego w latach 2012 – 2020 byłem dziekanem. Pełnię też funkcję przewodniczącego rady uczelni Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Łączenie działalności naukowej z pracą w samorządzie na rzecz mieszkańców naszego regionu pozwala mi jeszcze lepiej realizować misję, jaką jest rozwijanie nowoczesnych technologii dla przyszłości służby zdrowia.

Urodziłem się i mieszkam w Gliwicach, gdzie ukończyłem Technikum Samochodowe, a następnie studia na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Doktorat obroniłem w 2000 r. jako 29-latek, habilitację w 2010 r. W 2015 r. z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego otrzymałem tytuł profesora. Ukończyłem także studia MBA prowadzone przez Politechnikę Śląską oraz Nyenrode Business University w Holandii.


Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i tatą dwójki wspaniałych dzieci, a także dumnym opiekunem psa Bobiego. Zawodowo jestem związany z Zabrzem i Katowicami. Gdy nie wykładam na uczelni, wykładam… płytki na tarasie i majsterkuję. Chwilę oddechu łapię podczas spacerów w pobliskich lasach.


Wspierają mnie


Borys Budka
przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej


fot. Materiały prasowe

Marek Gzik to znakomity naukowiec, niezwykle doświadczony i doceniany w Polsce i na świecie profesor. To bardzo sprawny menedżer kierujący dużym instytutem naukowym (EHTIC) zajmującym się zdrowiem. To jednocześnie rzetelny, zaangażowany w regionalne sprawy samorządowiec, przewodniczący śląskiego sejmiku, który decyduje o najważniejszych dla nas, mieszkańców województwa śląskiego, sprawach. To wszystko razem powoduje, że Marek Gzik – pracowity i doświadczony profesor – jest znakomitym kandydatem do Sejmu, a jego praca w parlamencie będzie dobrze służyła nam, jego wyborcom.


prof. Jerzy Buzek
europoseł i były premier


fot. Materiały prasowe

Profesor Marek Gzik to wybitny naukowiec, który wiele lat swojego życia poświęcił badaniom i rozwojowi śląskiej nauki. To także samorządowiec, którego praca na rzecz regionu w ostatnich latach budzi moje największe uznanie. Skuteczność i zdolność podejmowania mądrych decyzji czynią prof. Marka Gzika znakomitym kandydatem na parlamentarzystę. Jestem przekonany, że jego wkład pozwoli budować jakościową politykę popartą rzetelną wiedzą.


Jolanta Czernicka-Siwecka
prezeska Fundacji ISKIERKA


fot. Joanna Nowicka

Wieloletnia praca prof. Marka Gzika na rzecz rozwoju medycyny, a także nasza współpraca w ramach Rady ŚUM na rzecz poprawy dostępu do leczenia, przekonują mnie do poparcia jego kandydatury do Sejmu. To misja, która wymaga determinacji, zdolności organizacyjnych oraz pracy zespołowej, a także wiedzy, doświadczenia i odwagi w szukaniu nowych rozwiązań. O tych cechach prof. Marka Gzika miałam okazję przekonać się nie raz. Potrzebujemy takich ludzi nie tylko do prowadzenia dialogu społecznego, lecz także do podejmowania realnych działań
na rzecz chorych i ich rodzin. To nasz wspólny cel.


Krystyna Jurczewska-Płońska
prezeska gliwickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
i inicjatorka gliwickiej Rady Seniorów


fot. Materiały prasowe

Profesor Marek Gzik to człowiek, który zawsze wspiera seniorów. Dzieli się z nami swą medyczną wiedzą, chętnie spotyka się ze studentami, seniorami na Uniwersytecie III wieku. Nigdy nie odmawia nam pomocy. To pracowity, uczciwy, dobry i życzliwy człowiek. Wspieram profesora Gzika całym sercem, bo wiem, że tacy ludzie w Sejmie pracować będą uczciwie i z zaangażowaniem dla dobra Polski i nas wszystkich.


dr Jan Sarna
dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Z. Religi w Zabrzu


fot. Materiały prasowe

Profesor Marek Gzik to dla nas doskonały wybór przyszłego posła. Posiada solidne kwalifikacje zarówno pod względem wykształcenia, jak i długoletniego doświadczenia: dziekana Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz aktywnego samorządowca, przewodniczącego Sejmiku Województwa Śląskiego. Warto także podkreślić, że cechuje go odpowiedni charakter oraz energia niezbędna do skutecznego pełnienia tej ważnej funkcji.


Barbara Szcześniak
przedsiębiorczyni i właścicielka restauracji
Spartan w Gliwicach


fot. Materiały prasowe

Marek Gzik to dla mnie nie tylko profesor i naukowiec. To przede wszystkim dobry, uczciwy człowiek, który zawsze gotowy jest pomagać tym, którzy tego potrzebują. Rozumie problemy przedsiębiorców, jakim ja jestem, wie, jak je rozwiązywać. Cenię jego otwartość, serdeczność i życzliwość. Chciałabym, aby w Sejmie było jak najwięcej ludzi takich jak Marek Gzik, bo to gwarantuje rzetelną, uczciwą, otwartą na potrzeby ludzi pracę.

Materiał sfinansowany przez KKW KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI